20 March 2011

IsaDora Wonder Nail - 651 Silver Sparkles

 Do you like foils? I do! Especially foils like this one - silver or in other "metallic" shades. It looks like pure liquid silver, it's great for some night party or just for rivet the attention ;) Just add some contrasting stamping and your look is gorgeous and complete. I love IsaDora's brushes - they are flat and wide, just perfect! Two moves and your nail is painted with no mistakes. Because of this fact, I can say that application is perfect too. Two coats are enough, even for me. The only disadventage is removing - every foil I know is hard to remove. This one is still on my nails, but I had to correct one nail and it wasn't nice ;)
~~~~~~~~~~~~~~
Lubicie folie? Ja bardzo! Zwłaszcza takie jak ta - srebrne lub w innych "metalicznych" odcieniach. Wygląda jak czyste płynne srebro, jest świetna na jakąś imprezę albo po prostu dla przykucia uwagi ;) Teraz wystarczy dodać jakiś kontrastowy wzorek i manicure jest kompletny i oszałamiający ;) Kocham po prostu pędzelki IsaDory - są płaskie i szerokie, idealne! Dwa ruchy i pazurek jest pomalowany bez żadnych niedociągnięć ani "przeciągnięć" ;) Ze względu na ten fakt, mogę powiedzieć, że aplikacja też jest idealna. Dwie warstwy wystarczą, nawet dla mnie. Jedyną wadą jest zmywanie - każda folia jaką znam jest ciężka do zmycia. Ta akurat nadal jest na moich paznokciach, ale jeden musiałam poprawiać i nie było to miłe ;)

This product was sent to me for review. 

10 comments:

 1. I like to use the subway green grafitti polish over this silver sparkles, or the gold one. I also have the icy purple. I love them

  Here are my swatches of IsaDora grafitti(crackle) polish Swatched over the 3 mentioned polishes.
  http://idapie.blogspot.com/2011/03/isadora-graffiti-nail-polish-crackle.html

  ReplyDelete
 2. Nice collection, Ida Pie! From IsaDora I've got 3 crackles (white, blue and brown) and silver and gold sparkles.

  ReplyDelete
 3. ja mam płynne srebro z astora i w ogóle w ogóle nic a nic nie mam problemu ze zmyciem..

  ReplyDelete
 4. Może źle ujęłam te problemy ze zmyciem - na pewno nie jest to trudne jak brokat np., ale nie lubię, jak przy zmywaniu folii idzie to tak topornie i całe palce są w tych maciupkich drobinkach ;)

  ReplyDelete
 5. Hey, thanks a lot for following!

  I don't own ay foils, but seeing this makes me think I need a few!

  ReplyDelete
 6. Super wygląda, tylko czemu jest taki drogi :(

  ReplyDelete
 7. To prawda niestety, do tanich nie należą te lakierki :(

  ReplyDelete

Thanks for all your comments - you make my day! :)
Please, if you like this post or don't, if you have some advice or different opinion, just let me know in a comment :)

Related Posts with Thumbnails