08 April 2011

Barbra Colour Alike - 459 Plum Plum

 Another one from summer Barbra's collection Wszystko gra! - this one is called Plum Plum and I think I don't have to explain this name :) It's purple shimmer in the beige base, a bit similar to Barbra CA - 441 Weekendowy szał, what is dupe for Chanel Paradoxal. On the left - a little comparision. Plum Plum is definitely more purple. This polish is the only onecoater in this series - I have just one coat on my nails, but propably the second one would look better. Application is just great - like polishes from older collection. How do you like it? Colour Alike polishes can be find and bought here and they cost about $3.
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Kolejny z letniej kolekcji Barbry, Wszystko gra! - ten nazywa się Plum Plum (plum = ang. śliwka ;)). To fioletowy shimmer w beżowej bazie, nieco podobny do Barbra CA - 441 Weekendowy szał, który z kolei jest duplikatem Chanel - Paradoxal. Po lewej małe porównianie. Plum Plum jest zdecydowanie bardziej fioletowy. Ten lakier to jedyny jednowarstwowiec w tej kolekcji - mam na paznokciach jedną warstwę, ale prawdopodobnie druga wyglądałaby lepiej. Aplikacja jest świetna - zupełnie jak w jesiennej kolekcji. Jak Wam się podoba? Lakiery Colour Alike możecie znaleźć i kupić tu, kosztują po 8zł ;)

This product was sent to me for review.

7 comments:

 1. The colour looks very sexy:D I can't believe you can buy nail polishes so cheap!!

  ReplyDelete
 2. Brands from Poland are pretty cheap, but most of them aren't too good ;)

  ReplyDelete
 3. podobają mi się takie kolory lakierów :)

  ReplyDelete
 4. Ale ładny:) kupiłabym go ale mam odwyk. Masz cudowną płytkę:D

  ReplyDelete
 5. Wczoraj odważyłam się wejść na stronę Barbry i już kilka lakierów upatrzyłam i właśnie był też ten!:) Bardzo mi się podoba, nie mam jeszcze takiej śliwki :)

  ReplyDelete
 6. Warto je zamówić :) Chyba najlepsze lakiery spośród polskich firm ;)

  ReplyDelete

Thanks for all your comments - you make my day! :)
Please, if you like this post or don't, if you have some advice or different opinion, just let me know in a comment :)

Related Posts with Thumbnails