26 September 2010

Safari Trendy Colour - 08R

 For the beginning, I'm sorry for my disgusting yellow nail tips - the allure of regular changing nails' color... I just wanted to show you the right shade of this polish. It's one of the polishes what you can win on my Giveaway. For me, it's perfect for a french manicure, so the tips will not be visible actually. With it, your nails will shine with pearl gloss - tomorrow you will see it in the french manicure :) An application is sooo comfortable! I use 3 coats, but you can choose the effect yourself - as you prefer. You can use it also for layering. It dries immediately and is easy to spread on a whole nail with two or three moves ;) I know that in these pictures it doesn't look too nicely, but wait for the french version ;)
 Today was my first day of cosmetics school. It was so interesting! I was listening with a flush on my cheek ever these lessons what I hated earlier, like chemistry. Tomorrow I have 12 lessons (!), it would be hard, but I'm sure I will enjoy this. :) Maybe I will know some new methods of decorating nails ;)
Who wants to be my 300th followers? :>
~~~~~~~~~~
Na początek, przepraszam za obrzydliwie żółte końcówki pazurków - uroki częstego malowania. Chciałam Wam tylko pokazać właściwy odcień tego lakieru. To jeden z lakierów, które możecie wygrać w moim giveaway'u. Jak dla mnie, jest idealny do frencha, więc końcówki i tak nie będą widoczne. Pokryte nim, pazurki nabierają ślicznego perłowego blasku, jutro zobaczycie go w wersji francuskiej ;) Aplikacja jest świetna. Dałam 3 warstwy, ale to już zależy od Was, jaki efekt chcecie osiągnąć, lakier i tak nie jest kryjący - możecie więc używać go również do layeringu. Schnie natychmiastowo i jest bardzo łatwy do rozprowadzenia na paznokciu w dwóch, trzech ruchach. Wiem, że na zdjęciach nie prezentuje się zbyt dobrze, ale poczekajcie na wersję francuską ;)
Dziś miałam pierwszy dzień w szkole zaocznej, na kierunku Kosmetyka. Jestem zachwycona! Słuchałam z wypiekami na twarzy nawet takich przedmiotów, których nigdy nawet nie lubiłam, choćby chemia kosmetyczna - zupełnie nie mój konik, a teraz jestem wręcz zafascynowana ;) Jutro mam 12 godzin, więc może być ciężko, ale jestem pewna, że i tak będzie mi się podobać - zaczynamy praktykę. Może poznam jakieś ciekawe nowe metody zdobienia paznokci ;)
Kto chce być moim obserwatorem nr 300? :>

5 comments:

 1. love the pearl gloss!

  Follow me and ill follow you!
  http://toesthattwinkle.blogspot.com/
  (i just started and could use some followers!)

  ReplyDelete
 2. na zolte paznokcie fajne sa tabletki musujące do kapieli dloni z douglasa :) rzeczywiscie wybielają. mialam koncowki jak pomalowane bialym lakierem ;)

  ReplyDelete
 3. a właśnie pomyślałam sobie jak zobaczyłam ten lakier, że będzie się nadawał do frencha heh xD

  ReplyDelete
 4. @jovita A ile ich musiałaś użyć dla takiego efektu? I jaka jest ich cena?
  @miko No widzisz ;)

  ReplyDelete
 5. hehe faktycznie, trochę obrzydliwe ;P
  Do frencha wygląda świetnie :)

  ReplyDelete

Thanks for all your comments - you make my day! :)
Please, if you like this post or don't, if you have some advice or different opinion, just let me know in a comment :)

Related Posts with Thumbnails